Najwyższe wiatraki świata w SHIEDAM

Wczoraj zwiedzaliśmy Kinderdijk, czyli jedyne miejsce na świecie, o największym zagęszczeniu zabytkowych wiatraków. A dzisiaj odwiedzimy, jedyne miejsce na świecie z najwyższymi tradycyjnymi wiatrakami, czyli Shiedam.

Shiedam

Małe miasto zbudowane wokół kilku wodnych kanałów. Kiedyś, ze względu na swoje korzystne położenie geograficzne, pełnił ogromne znaczenie w transporcie morskim. To właśnie w porcie w Shiedam, z żaglowców przypływających do Holandii, przeładowywano towary na mniejsze barki i wysyłano dalej. Dopiero sto lat później wyrósł Rotterdam i odebrał Shiedam rolę głównego portu. 

HolandiacShiedam 373.jpg

Odbieramy samochód z parkingu w Rotterdamie i jedziemy w stronę Shiedam. Udało nam się znaleźć parking bardzo blisko centrum i pierwszego z pięciu wiatraków: De Kameel (Parking ABC Garage). Stąd już szliśmy wzdłuż kanału, podziwiając nie tylko wiatraki, ale i stare zakamarki miasta.

Wiatraki

Niegdyś w Shiedam, stało ponad 30 ogromnych wiatraków, wystających wysoko ponad miasto. Stawiano je wysoko z dwóch powodów. Po pierwsze, wyżej łapały więcej wiatru, a po drugie, w ten sposób zwiększano pojemność magazynową i produkcyjną. I tak młyny Shiedam wzrosły do ​​najwyższych na świecie. W wyniku pożarów, niestety większość wiatraków spłonęła i jedynie lub aż pięć z nich zachowało się do dzisiaj. Piątka zabytkowych wiatraków, ze względu na swoje rozmiary, nazwana została gigantami.

Dwa najstarsze wiatraki w mieście, które mielą ziarna pszenicy regularnie po dziś dzień to: De Walvisch (Wieloryb 1794) wyposażony w sklep z dużym asortymentem produktów piekarniczych i De Drie Koornbloemen (Trzy Chabry 1770) jedyny wiatrak z  domem dla młynarza. Trzeci De Vrijheid (Wolność 1785) obraca żaglami tylko w weekendy. Czwarty De Noord (Północ 1803) –  najwyższy wiatrak na świecie ma 33,3 metra, wyposażony w restaurację. Piąty wiatrak De Nieuwe Palmboom (Drzewo palmowe 1781) – jest nowym młynem muzealnym, który przedstawia historię wiatraków, wyjaśnioną przez samego młynarza. Na parterze i na pierwszym strychu znajduje się sklep, w którym można kupić tradycyjne produkty mączne z De Vrijheid. Co roku muzeum organizuje nową wystawę. Warto tutaj zajrzeć. Otwarty od Wtorku do Niedzieli, w godzinach 11:00 – 17:00.

Holandia 283-3

Holandia Shiedam wiatraki 308.jpg

Holandia Najwyższe wiatraki świata w SHIEDAM 281

Holandia Najwyższe wiatraki świata w SHIEDAM 274.jpg

Destylarnia Nolet chciała wzmocnić produkcję w swojej gorzelni i zainwestowali w postawienie turbiny wiatrowej, która przypomina tradycyjny wiatrak Shiedam. Nowy szósty wiatrak w Shiedam De Nolet, wybudowany w 2005 roku jest prawie 10 metrów wyższy, niż najwyższy De Noord. 

Wiedziałam, że na jeden z tych wiatraków można wyjść i zobaczyć piękną panoramę miasta. Nie byłam pewna na który z nich, więc sprawdzaliśmy wszystkie po kolei, niestety wszystkie już były zamknięte. No cóż, nie pozostaje nam nic innego, jak wrócić jutro rano. Ostatecznie udało nam się wejść na wiatrak De Nieuwe Palmboom. Sami zobaczcie jaki piękny widok!

Holandia Shiedam panorma miasta 384

Gorzelnictwo

W Shiedam zajmowano się produkcją ekskluzywnego napoju alkoholowego, ginu Ketel One JENEVER z 100% pszenicy. Dlatego Większość wiatraków służyła głównie do mielenia słodu dla gorzelni. Warto zaznaczyć, iż destylarnia Nolet, produkuje wódki i giny Ketel One słynne na cały świat. Jeśli chcecie poszerzyć swoja wiedzę, na temat gorzelnictwa w Shiedam, to warto odwiedzić muzeum destylacji lub destylarnie Nolet.

Kanały wodne

Shiedam to nie tylko wiatraki i gorzelnictwo. Miasto, słynie również z historycznych kanałów wodnych w samym centrum miasta. Fajną atrakcją turystyczną jest wycieczka po kanałach łodzią elektryczną. 

Holandia Shiedam miasto kanały wodne 375

Czy warto przyjechać do Shiedam? WARTO!

Jak dojechać do Shiedam? Z dojazdem nie ma najmniejszego problemu. Shiedam leży niedaleko Rotterdamu. Można się tutaj dostać wszystkimi środkami transportu: pociąg, metro, tramwaj, samochód, autobus, wodne taxi. Jak Wam najwygodniej.

Jak zwiedzać? Najlepszym sposobem na zwiedzanie zabytkowego centrum miasta, który zresztą bardzo polecam, jest na piechotę :). Wszystkie atrakcje turystyczne jak i sklepy, znajdują się od siebie w niewielkiej odległości. Krótki spacer nie zaszkodzi. Jeśli ktoś nie ma zbyt dużo czasu lub nie lubi spacerować, może pokusić się o najszybszy środek transportu – rower. Jak każde miasto w Holandii, Schiedam jest bardzo przyjazny dla rowerzystów. Bezpłatny, strzeżony parking dla rowerów na ulicach Koemarkt i Stadserf. Oczywiście w mieście działa metro, tramwaje i autobusy.

Holandia  Shiedam SONY1 019.jpg

Co oprócz wiatraków można zobaczyć w Shiedam? 
– Stary Ratusz
– Punkt wymiany słodu, alkoholu i zboża
– Dom porterów Gildia 
– Kościół Św. Jana
– Ruiny Zmku Huis te Riviere 
– Bazylika Św. Lidwiny
– Dom dla trędowatych Proveniershuis
– Muzea

MAPA – przedstawia najciekawsze atrakcje Holandii, zaznaczone pomarańczowymi punktami, jakie zobaczyliśmy podczas ośmiodniowej wycieczki.