Baśniowy zamek w Holandii

Kiedy szukałam, ciekawych miejsc do zobaczenia w Holandii, ten zamek od razu przykuł moją uwagę. Zaledwie pół godziny jazdy od Gouda, znajduje się najbardziej baśniowy zamek w Holandii, De Haar. Podczas naszej podróży, zaglądnęliśmy tutaj, dwa razy. Za pierwszym razem, za późno przejechaliśmy i pozwolili nam zobaczyć ogrody oraz park rozciągający się wokół zamku. Za drugim razem, już w drodze powrotnej do domu, postanowiliśmy zjechać z głównej trasy i wstąpić jeszcze raz. Mieliśmy dobre przeczucie, że jednak warto wejść i zobaczyć zamek od środka. Oglądając zamek dowiecie się o jego bogatej historii i wielu ciekawostek. Nie mam zdjęć zamku przedstawiających jego wnętrze, gdyż o ile dobrze pamiętam, jest zakaz fotografowania. Jedynie mogę Was zachęcić i dodam, że wnętrze zamku robi wrażanie.

ZAMEK DE HAAR

Zamek to prywatna rezydencja rodziny Van Zuylen, której potomkowie zgodnie z tradycją raz do roku, zamieszkują mury zamku. We wrześniu przyjeżdżają nie tylko właściciele, ale Baron i Baronowa zapraszają słynnych gości, takich jak: Coco Chanel, Maria Callas, Gregory Peck, Roger Moore i wielu innych.

Wyjątkowe miejsce na zawarcie związku małżeńskiego w oazie harmonii i spokoju!

Park i ogrody otaczające zamek De Haar obejmują ponad 135 arów ziemi. Ogród, o tej porze roku, nie zrobił na nas wrażenia. Wszystkie rośliny, dopiero zaczynały budzić się do życia, a rabaty kwiatowe czekały na wiosenne nasadzenia. Latem ogród wygląda najpiękniej! Ogromny park z pięknym drzewostanem, polany z jeleniami, staw z kaczkami i wiele alejek spotykających się ze sobą pomiędzy tymi punktami zaprasza wszystkich na długie spacery lub piknik. Zamek i ogród De Haar to ciekawe, piękne miejsce, warte odwiedzin. De Haar to drugi, najbardziej bajeczny zamek, widziany do tej pory przeze mnie. Pierwszym, był disneyowski zamek w Niemczech Neuschwanstein.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Z praktycznych informacji, może Wam się przydać adres: Kasteellaan 1 3455 RR Haarzuilens, godziny otwarcia Poniedziałek-Niedziela: Park 11:00-17:00 Zamek 11:00-17:00, bilet wstępu osoba dorosła 17€ dzieci 4-12 lat 11€, parking cały dzień 6€ . Dla dużych grup ceny biletów wstępu są o połowę tańsze. Przed wyjazdem warto sprawdzić na oficjalnej stronie czy w dzień, który chcemy to miejsce odwiedzić, będzie otwarte. Z powodu prywatnych imprez zamek jak i park jest często zamykany.

ZDJĘCIA

MAPA

Przedstawia najciekawsze atrakcje Holandii, zaznaczone pomarańczowymi punktami, jakie zobaczyliśmy podczas ośmiodniowej wycieczki.