Alkmaar

Alkmaar to jedno z miast Holandii, które koniecznie chcieliśmy zobaczyć! Stare centrum jest urocze i otoczone kanałem północno-holenderskim. W sam raz do zwiedzania i odkrywania ciekawych zaułków, błądząc pomiędzy wąskimi uliczkami. Takie miejsca lubimy najbardziej. Kiedyś, miasto to słynęło z produkcji browaru i warzonej soli, a dzisiaj słynie z produkcji czekolady, handlu serem żółtym i eventów.

Zdecydowanie warto odwiedzić Alkmaar w czasie,
kiedy miejsce ma tak niezwykłe widowisko, jak targ serów.

Pominęliśmy targ serów w Gouda, ale wiedzieliśmy, że w Alkmaar, od początku kwietnia do września , w każdy piątek od godziny 10:00, rozpoczyna się targ żółtych serów. Można zobaczyć jak w Alkmaar od wieków handluje się serami. Bardzo spektakularny targ. Holenderscy handlarze sera, w tradycyjnych białych strojach, ważą ser na oczywiście tradycyjnej wadze serowej i w tradycyjny sposób szybko przenoszą.
Za około 10 € istnieje możliwość kupienia, małej reklamówki z rożnymi gatunkami sera, co szczerze polecam! Sery były przepyszne, zjedliśmy je jeszcze tego samego wieczora. W samej miejscowości jest dużo knajpek, barów, kawiarni, gdzie można usiąść i chwilę bez pośpiechu przypatrzeć się miastu.

MAPA

Przedstawia najciekawsze atrakcje Holandii, zaznaczone pomarańczowymi punktami, jakie zobaczyliśmy podczas ośmiodniowej wycieczki.