WIATRAKI KINDERDIJK

Kontynuujemy podróżowanie po południowej części Holandii. Z Barrle, tuż przy granicy z Belgią, kierujemy się więc na północ, w okolicę bardzo wyjątkowego miejsca, jakim jest Kinderdijk. Malutka wieś, położona niedaleko Rotterdamu. Dzisiaj chcemy zobaczyć w końcu, to z czego tak słynie Holandia, czyli Wiatraki! Nasz kolejny przystanek to jedyne miejsce na Świecie, gdzie na tak niewielkim obszarze, znajduje się największe zagęszczenie zabytkowych wiatraków. Wiatraki zbudowane w XVII wieku, w celu osuszania okolicznych polderów działały operacyjnie, aż do czasów II Wojny Światowej. Dziś są jedną z głównych atrakcji Holandii. Należy podkreślić, iż dalej mogą wykonywać swoją funkcję, ale wykorzystywane są tylko i wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. 

Wnętrza wiatraków zachowano w tradycyjnym stylu, tak aby jak najlepiej odzwierciedlić i pokazać, jak w dawnych czasach ludzie w nim żyli i pracowali. Co nie było to łatwe, biorąc pod uwagę fakt, że młynarze zwykli posiadać ogromne rodziny (10-12 dzieci).  

Wzdłuż kanałów biegną asfaltowe ścieżki, dzięki którym i rowerzyści mogą eksplorować ten nadzwyczajny krajobraz. Nie ma się czemu dziwić, przecież to Holandia, kraj miłośników rowerów. Tuż obok wiatraków biegnie najlepsza krajowa ścieżka rowerowa. Jeśli macie rower, koniecznie zabierzcie go ze sobą lub wypożyczcie już na miejscu! 

Torfowiska, bagna, łąki, rowy, kanały wodne to świetne miejsce do życia i kryjówki dla wielu zwierząt. W wysokiej trzcinie ukrywają się rzadkie gatunki ptaków na przykład Czapli purpurowej. Miłośnik przyrody i ptaków, na pewno będzie miał ze sobą lornetkę i nie przegapi takiej okazji!

Kinderdijk, wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i nie ma się czemu dziwić, krajobraz jest malowniczy!  Spacerując ścieżką, wzdłuż dwóch kanałów, można podziwiać dziewiętnaście starych wiatraków. Pięknie wkomponowane w otaczające je środowisko. Zostaniesz oczarowany przez wiejski holenderski krajobraz. Kiedy usłyszysz szum wiatraków, odgłosy ptaków, poczujesz zapach wody, kwitnących kwiatów, zobaczysz pięknie kłębiące się i wolno przemieszczające się na niebie chmury, to gwarantuję, zakochasz się w tym miejscu. Nas to miejsce oczarowało i polecamy zobaczyć! Świetnie spędzony czas i spacer na świeżym powietrzu, to coś co uwielbiamy. Niestety czas nas goni i musimy opuścić to urokliwe miejsce, gdyż w planie na dzisiejsze popołudnie, mamy Rotterdam.

Holandia wiatraki Kinderdijk

Holandia 087.jpg

Holandia  SONY1 101-4.jpg

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

Dojazd:  bardzo łatwy dojazd z pobliskich miast, samochodem, busem wodnym, autobusem czy rowerem.

Godziny otwarcia:

W sezonie ( 1 Marzec – 31 Październik): 09:00 – 17:30

Poza sezonem: 10:00 – 16:00

Zamknięte raz w roku – 25 Grudnia.

Cena: Dorośli – 8 € Dzieci ( 4 -12 lat) – 5,50 € jest to opłata za wejście do dwóch młynów muzealnych i obejrzenie filmu. Zamawiając online oszczędzacie na jednym bilecie 1 €.

Dodatkowo płatny jest 30 minutowy rejs łódką Dorośli – 5,50 € Dzieci ( 4 -12 lat) – 3 €

Spacerowanie i podziwianie krajobrazu wokół wiatraków jest BEZPŁATNE!

Ciekawy event: Od 2 do 8 Września, wiatraki podświetlane są nocą, aby nadać im bajkowego klimatu. Światło reflektorów, skierowane na wszystkie wiatraki, nadaje Kinderdijk wyjątkowej magicznej atmosfery. Fotografowie mają niezłe pole do popisu!  

Jedzenie: restauracje i kawiarnie

MAPA – przedstawia najciekawsze atrakcje Holandii, zaznaczone pomarańczowymi punktami, jakie zobaczyliśmy podczas ośmiodniowej wycieczki.