DLACZEGO ZAMKNIĘTO NAJSŁYNNIEJSZĄ PLAŻĘ NA ŚWIECIE?

Kto kojarzy film, w roli głównej z Leonardo DiCaprio, „Niebiańska Plaża” (The Beach), to będzie wiedział, o jakiej plaży dokładnie mowa. Jedna z najbardziej popularnych, najpiękniejszych, rajskich plaż na Świecie, została ZAMKNIĘTA dla turystów, przez turystów. Po wypuszczeniu filmu w 2000 roku, popularność plaży, rosła w zastraszającym tempie. W 2016 roku, ciągu jednego dnia, na tak małej plaży (szerokość 15 m, długość 250 m), było 5000 ZWIEDZAJĄCYCH! Masowy napływ turystów i setki łodzi dziennie cumujących w zatoce, przyniósł fatalne skutki dla ekosystemu. Osiemdziesiąt procent raf koralowych, otaczających zatokę, jest zniszczone. Zanieczyszczenia pochodzące ze śmieci pozostawione na plaży przez człowieka, masy kremu do opalania i przypływające tutaj łodzie, uśmierciły tak piękne miejsce.

Maya Bay Tajlandia Styczen (1).jpg

Wiosną tego roku (2018), podjęto decyzje o zaprzestaniu udostępniania Maya Bay dla odwiedzających, przez okres czterech miesięcy. Po upłynięciu tego czasu, 1 października 2018 roku, tajlandzki Departament Parków Narodowych Ochrony Przyrody i Ochrony Roślin ogłosił, iż Maya Bay będzie nie dostępna, dopóki ekosystem nie powróci do stanu pierwotnego. Plaża Maya Bay zamknięta NA CZAS NIEOKREŚLONY. W celu zapobiegnięcia w przyszłości podobnej sytuacji, rząd planuje zbudować pływające molo, wyznaczyć nowy obszar do parkowania łodzi i ograniczyć liczbę odwiedzających do 2000 osób dziennie. Kontrola liczby turystów, będzie odbywała się, dzięki sprzedaży biletów online. 

Maya Bay Tajlandia Styczen (12)

Zobaczcie jak ważne jest, abyśmy dbali o miejsca, które odwiedzamy!!! A przynajmniej nie zaśmiecali i ich nie niszczyli. Szacunek do natury jest bardzo ważny, abyśmy my i nasze dzieci, mieli możliwość zobaczyć takie CUDA NATURY!