POLA TULIPANÓW W HOLANDII

W drugiej połowie kwietnia, wybraliśmy się do kraju wiatraków, tulipanów, chodaków i sera, czyli Holandii. Głównym naszym celem, w tym terminie, było zobaczenie na własne oczy tych pięknych, ogromnych i kolorowych pól tulipanów. Tulipany kwitną krótko, zaledwie kilkanaście dni, ale dzięki różnym gatunkom i innym terminom kwitnienia, możemy je podziwiać przez kilka tygodni wiosną. Najwcześniejsze odmiany tulipana zakwitają już pod koniec marca, a najpóźniejsze z początkiem maja. Pola barwnych kwiatów w Holandii, można zobaczyć zaledwie, w kilku niewielkich regionach tego kraju. W dzisiejszym poście przedstawiamy jeden z nich.

Pierwszy region, który odwiedziliśmy tylko i wyłącznie ze względu na tulipany, to Bollenstreek. Swoją sławę zyskał, dzięki ogromnym polom z roślinami cebulkowymi kwitnącymi wiosną, które można podziwiać od miejscowości Haarlem, aż po Lejda. Bollenstreek jest to najstarszy i najsławniejszy region w Holandii pod względem uprawy roślin cebulowych. Bliskość stolicy (Amsterdam) sprawia, iż region ten jest bardzo popularnym kierunkiem wśród turystów, tym bardziej, iż w okolicy znajduje się największy i najpiękniejszy na świecie ogród kwiatowy Keukenhof,  – więcej informacji na temat samego ogrodu znajdziecie klikając w odnośnik do Keukenhof

Odwiedziliśmy okolice Keukenhof i tulipanową trasę przejechaliśmy na rowerach, które wypożyczyliśmy na głównym parkingu Keukenhof. Cena za wypożyczenie roweru na cały dzień to 20 €, a podwójny – 25 €. Dostaniecie mapkę ze wszystkimi trasami w okolicy Keukenhof. Główna trasa rowerowa ciągnie się, aż przez 55 km, między wybrzeżem Morza Północnego, a miejscowościami De Zilk, Hillegom, Lisse i Halfweg. Trasa  przebiega przez pola tulipanów, jezioro, wydmy, a nawet wzdłuż morza. Orientacyjny czas potrzebny na pokonanie całej trasy tulipanowej to od 5 do 8 godzin.

Główną największą trasę podzielono na cztery mniejsze: 

ŻÓŁTA – najkrótsza, biegnąca wokół Keukenhof, 5-cio kilometrowa
POMARAŃCZOWA – jest przedłużeniem trasy żółtej, 15-sto kilometrowa
CZERWONA – trasa od Keukenhof, przez wydmy, aż nad samo morze, 25-cio kilometrowa
FIOLETOWA – od Keukenhof odbiega w przeciwnym kierunku niż trzy poprzednie,10-cio kilometrowa, gdzie znajduje się jeszcze więcej pól tulipanów, jakby komuś było mało.

MAPA TRAS ROWEROWYCH W OKOLICY KEUKENHOF

My ze względu na chłodny i dość wietrzny dzień, objechaliśmy trasę pomarańczową, żółta i fioletową. Nie pojechaliśmy trasą czerwoną nad morze, gdyż mocno wiało, a chcieliśmy jeszcze wejść do Ogrodu Kenukenhof. Pod koniec kwietnia ogród jest w pełni rozkwitu roślin cebulkowych, więc warto się tam wybrać i zobaczyć miliony kwiatów w przeróżnych kolorach.

Najpiękniejsze pola tulipanów jakie zobaczyliśmy, były na odcinkach:

  • Ulicy Zwatelaan, najbliższa ogrodu Kenukenhof, znajduje się na trasie żółtej, wzdłuż ulicy ciągnie się ogromne pole tulipanów, a na horyzoncie jest widoczny wiatrak i drzewostan ogrodu Keukenhof, bardzo fotogeniczne miejsce.
  • Ulicy Zilkerbinnenweg na trasie pomarańczowej.
  • Ulicy Loosterweg-Zuid na trasie fioletowej.

WAŻNE:

  • Uliczkami, które prowadzą między polami tulipanów można jeździć samochodem, ale niektóre z nich są bardzo wąskie. Nie ma miejsc do parkowania, zajazdów czy do postoju, nawet na krótki czas. Zdecydowanie lepiej podziwia się pola kwitnących roślin cebulowych z punktu widzenia rowerzysty, niż kierowcy lub pasażera zza szyby samochodu. Rowerem łatwo można zatrzymać się na poboczu, zrobić zdjęcia i podziwiać barwne tulipany jak długo się chce.
  • Pomimo tablic informujących, a właściwie proszących o nie wchodzenie na pola tulipanów, niektórzy turyści i tak to ignorują, dewastując przy okazji kwiaty, zrywając do selfie. Jeśli chcesz mieć piękne zdjęcie w polu pełnym kwitnących roślin, a w ręce tulipana lub ogromy bukiet tulipanów, możesz to zrobić w bardziej kulturalny sposób. W trakcie zwiedzania pól można kupić bukiety tulipanów u lokalnych hodowców np. 100 szt za jedyne 20 €  ≈ 80 zł.
  • Na trasach rowerowych znajdują się kawiarnie, a w miejscowości Lisse restauracje, bez obawy można spedzić cały dzień jeżdząc wokół pól tulipanów. 

Przejeżdżając drogą N 206 od Nordwijk do Noordwijkerhout, po obu stornach drogi ciągły się piękne pola tulipanów. Dużo osób jeździło na rowerach po ulicy Leeweg, ciągnącej się równolegle własnie do N 206, być może warto i tam pojechać.

Widok na pola tulipanów z lotu ptaka:

MAPA

Przedstawia najciekawsze atrakcje Holandii, zaznaczone pomarańczowymi punktami, jakie zobaczyliśmy podczas ośmiodniowej wycieczki.