KEUKENHOF Światowy Park Kwiatów

Koniec Marca, kalendarzowa wiosna już jest, a my mamy dla Was świetną inspirację na wiosenny wypad. Holandia i wyjątkowe miejsce, w którym niedługo, miliony kwiatów cebulowych zakwitną. Świetne miejsce dla osób chcących spędzić dzień wśród kwiatów! Co roku można zobaczyć piękne inspirujące ogrody, ciekawe wystawy kwiatów, wyjątkową sztukę, czy wziąć udział w imprezach organizowanych na terenie ogrodu. Może to być jak najbardziej wyjazd rodzinny, wasze dzieci też będą miały, świetną przygodę. Z myślą o najmłodszych przygotowano plac zabaw, farmę, labirynt, a nawet poszukiwanie skarbów.

Keukenhof 

Jest to 32 hektarowy ogród, największy i najsławniejszy na Świecie, w którym wiosną zakwita ponad 7 milionów kwiatów cebulowych. Dywany kwiatów o przeróżnych barwach, od białej aż po czarnej, są wyjątkową ozdobą tego miejsca.  

Keukenhof spring in Holland tulips

Keukenhof spring in Holland

Keukenhof spring in Holland

Keukenhof to międzynarodowa wystawa holenderskiej branży florystycznej, ze szczególnym uwzględnieniem, cebulowych kwiatów ogrodowych. W czasie otwarcia parku stu producentów ozdobnych roślin cebulowych, ma okazję do zaprezentowania swojej oferty, w postaci żywego katalogu. Znajdziecie tutaj tulipany, krokusy, hiacynty, narcyzy, szafirki, koronę cesarską i inne. Jest to genialny pomysł i świetnie to wygląda, zwłaszcza na żywo! Spacerując między alejkami, odkrywając nowe kolorowe zakątki parku, gdzie kolory zmieniają się jak w kalejdoskopie, uwierzcie mi marzy się o takim ogrodzie. Ja bym bardzo chętnie tam zamieszkała! 

Keukenhof spring in Holland

Amsterdam 289-2

Keukenhof spring in Holland

Oprócz plantatorów cebulek, 500 hodowców, prezentuje swoje kwiaty cięte i doniczkowe, na artystyczne zaprojektowanych wystawach w pawilonach. Można się zainspirować, ciekawymi pomysłami, jak zagospodarować przestrzeń kwiatami. Wystawcy mają niebanalne pomysły. Każda z wystaw, pomimo wspólnego motywu przewodniego jest inna, wyjątkowa i przykuwa uwagę. Niektóre z nich nawiązują do swojego kraju i posiadają różne elementy charakterystyczne dla Holandii. 

Keukenhof spring in Holland flower show

Amsterdam 381-2

Keukenhof spring in Holland flower show

W tym roku 2018, odbędzie się 69 wystawa, z motywem przewodnim Romans w Kwiatach. Wystawy kwiatów w pawilonach, prezentowane są przez cały czas otwarcia Keukenhof i zmieniają się co tydzień. Prezentowane są gatunki takie jak Storczyki, Anturium, Frezje, Gerbery, Róże, Lilie, Eustoma, Żonkile, Chryzantemy, Alstremeria, Cantedeskia, Goździki, Amarylis, Rośliny doniczkowe i Doniczkowe rośliny cebulowe. Na zakończenie sezonu organizowany jest największy na świecie, spektakularny pokaz Lili. 

Keukenhof spring in Holland flower show

Keukenhof spring in Holland flower show

Amsterdam z telefonu (123)-2

Na terenie parku znajduje się 8 ogrodów inspirujących I ogród historyczny, nawiązujący do czasów początkowych uprawy tulipana. Ogrody inspirujące stworzono głównie z myślą o czytelnikach magazynów o kwiatach i ogrodach. Co roku powstają nowe aranżacje i tematy ogrodów, które możemy wykorzystać w swoich domach i ogrodach. 

Dlaczego nazwa Keukenhof?

Historia Keukenhof sięga 15 wieku, kiedy to księżna Jakoba z Bawarii (1401-1436), zbierała warzywa i owoce z Keukenduin, czyli ogródków kuchennych, do kuchni pobliskiego zamku Teylingen. Zamek Keukenhof został zbudowany dopiero w 1641 roku, a powierzchnia całej posiadłości powiększyła się do 200 hektarów. Ze względu na początkowe użytkowanie ziemi, miejsce nazwano Keukenhof, co oznacza Ogród Kuchenny.

Styl ogrodu

W 1857 roku poproszono znanego architekta krajobrazów Jana Davida Zochera i jego syna Louisa, aby przeprojektowali ogrody zamkowe. Ojciec i syn, zainspirowani stylem ogrodów u zamorskich sąsiadów (Anglii), stworzyli projekt ogrodów w angielskim stylu krajobrazowym, zrywając ze sztucznym i rygorystycznym kształtowaniem ogrodów.  Naturalny styl angielski, świetnie pasuje do dużych obszarów i w związku z tym nadal stanowi podstawę Keukenhof.

Wystawy kwiatów cebulowych 

Dziewięćdziesiąt dwa lata później (1949), grupa wiodących holenderskich plantatorów i eksporterów cebulek kwiatowych, wpadła na świetny pomysł, aby wykorzystać wolny teren na posiadłości i zorganizować wystawę swoich najpiękniejszych odmian cebulek kwitnących wiosną. Rok później otworzono bramy Parku dla odwiedzających, a Keukenhof zamienił się w piękny wiosenny park. Ogrody jak i organizowane wystawy szybko zyskały sławę i odniosły ogromny sukces. Już w pierwszym roku, liczba odwiedzających Park, osiągnęła ponad 200 tysięcy. 

Keukenhof spring in Holland flower show

Gdzie się znajduje i jak dojechać? 

Położony niedaleko Amsterdamu w miejscowości Lisse. Łatwy dojazd samochodem (45 min) lub transportem publicznym. Z lotniska Schiphol (z Schiphol Plaza) bezpośrednio dojedziecie autobusem nr 858. Jeśli jesteście w Amsterdamie i chcecie z miasta dojechać to polecam użycie stronki/aplikacji planującej trasę 9292

Kiedy pojechać? 

Bramy do parku otwierane są w dniach 22 Marca – 13 Maja, od 08:00 – 19:30. 

Ceny biletów za wstęp do Keukenhof

Dorośli – 76 zł / Dzieci (0-3) – 0 zł / Dzieci (4-17) – 34 zł. KASA otwarta od 08:00 do 18:00.

Kiedy kwitną rośliny cebulowe?

W głównej mierze kwitnienie zależny od warunków pogodowych. Krokusy, żonkile, hiacynty i wczesne tulipany, kwitną na samym początku sezonu. Inne gatunki roślin cebulowych, zaczynają kwitnienie później, zwłaszcza duże tulipany.

Jeśli chcecie wiedzieć dokładny raport z kwitnienia, zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony Keukenhof lub na Facebooku, w każdą środę, znajdziecie najnowsze informacje. 

 MAPA