ISLANDIA – TOP 5

Islandia to niesamowite miejsce. Wróciliśmy zachwyceni, naładowani energią, z kartą pamięci zapełnioną fotografiami oraz pomysłami na kolejne podróże. Już podczas przygotowań do wyprawy, wiedzieliśmy, że atrakcji do zobaczenia będzie bardzo dużo. My mieliśmy tyko 7 dni i zamiar objechania całej wyspy samochodem trasą numer 1 (Ring Road). Każde miejsce, w którym byliśmy, było warte odwiedzenia w stu procentach! Pokusiliśmy się jednak, aby wybrać TOP 5 ISLANDII – czyli miejsc, które zrobiły na nas największe wrażenie.

Naszym zdaniem zdecydowanie najpiękniejsze miejsca, których absolutnie nie możesz przegapić planując własną wyprawę na Islandię to:

5. Rybacka wioska Húsavík i oglądanie wielorybów.

W północnej części Islandii, na samym wybrzeżu, leży malownicza rybacka wioska. Miejsce to jest świetną bazą wypadową na oglądanie wielorybów. Oczywiście obecności wielorybów nikt nie może zagwarantować, ale nam się udało zoaczyć i to nie jeden raz!

ISLANDIA NIKON 011

ISLANDIA NIKON 039-2

4. Lodowiec Vantnajökull – jego laguna Jökulsárlön i diamentowa plaża.

Z moreny czołowej lodowca Vatnajökull, odrywają się kawałki lodu i wpadają wprost do jeziora. Na nim dryfują przez długi czas lub przesuwają się przez wąską cieśninę w stronę wód Oceanu Atlantyckiego. Większe i mniejsze bryły lodu, wyrzucane są przez fale, wzdłuż czarnej piaszczystej plaży i wyglądają jak diamenty. Piękne lodowcowe jezioro jak i pobliska lodowa plaża wzbudziły w nas ogromny zachwyt!!!

ISLANDIA NIKON 186

ISLANDIA NIKON 256

3. Wrak samolotu nocą i niespodziewana ZORZA!

Cztery kilometry spaceru nocą, przez środek czarnej plaży. w stronę Oceanu i to wszystko tylko po to, aby zobaczyć wrak samolotu Dakota Sólheimasandur. Pomimo tego, iż samolot jest częściowo rozebrany, ciągle warto go zobaczyć. W drodze powrotnej, spełniło się jedno z naszych najskrytszych marzeń podróżniczych i fotograficznych, udało nam się zobaczyć zorze polarną tańczącą na niebie. Zmęczeni po całym dniu, wahaliśmy się czy damy radę przejść 4 km w jedną stronę, aby zobaczyć wrak. Zdecydowanie warto było wykrzesać z siebie ostatnie pokłady energii.

ISLANDIA SONY1 197

ISLANDIA SONY1 200

2. Krajobraz na trasie F249.

Szutrowa droga, na trasie której trzeba pokonać niejedną rzekę, wymaga samochodu z napędem 4×4. Przejażdżka drogą F249 gwarantuje cudowne widoki na góry, lodowiec i wzdłuż ciągnącą się rzekę, a wszystko to my mieliśmy w jesiennej scenerii. Droga F249 prowadzi do pięknego Rezerwatu Natury Þórsmörk.

ISLANDIA NIKON 035-2

1. Kąpiel w gorącej rzece.

Kiedy na zewnątrz temperatura powietrza to zaledwie kilka stopni Celsjusza, a ty wskakujesz do gorącej rzeki i masz relaks na całego – wrażenia bezcenne!!!. Tak się nam spodobało, iż wróciliśmy tutaj jeszcze raz ostatniego dnia naszej podróży, rezygnując z wcześniejszych planów odwiedzenia Blue Lagoon (płatne kąpielisko geotermalne/spa blisko Rejkiawiku).

ISLANDIA SONY1 070