HALLSTATT

Zachodnia Austria

Przejeżdżając przez Austrię postanowiliśmy zatrzymać się w okolicy Hallstatt. Malutka miejscowość, położona w Alpach Salzburskich nad jeziorem Hallstättersee, bez wątpienia urzeka swoim pięknem. Słynie głównie z soli, której wydobycie, rozpoczęto już siedem tysięcy lat temu. A znajdująca się tutaj, jedna z najstarszych kopalni soli na świecie, przyciąga tłumy turystów.

DCIM100GOPROGOPR7121.

Drzewa 2D

Drewniane i murowane domy, wybudowane w starym stylu architektonicznym, pokrywają zbocze góry ciasno jeden obok drugiego. Balkony i okna zapełnione są donicami pełnymi kwiatów jednorocznych. Przy frontowych ścianach budynku prowadzone są drzewa owocowe gruszy czy jabłoni lub wije się winorośl, efekt jest fantastyczny!

Hallstatt Austria in September (6)

Hallstatt Austria in September (7)

Hallstatt Austria in September (2)

Poczuj klimat

Łatwo tutaj jest znaleźć idealne miejsce aby usiąść i poczuć klimat tego miejsca, najlepiej z kubkiem kawy lub herbaty. Z każdego zakątka rozciągają się widoki na budynki, jezioro i otaczające je góry. Zdecydowanie warto pospacerować po schodkach ciasnymi uliczkami Hallstatt i zgubić się chociaż na chwilę.

Hallstatt Austria in September (8)

W centrum miasteczka mieści się mały, ale malowniczy rynek główny. Dookoła niego restauracje, kawiarnie i sklepiki z pamiątkami. Dobre miejsce na zdjęcia, tym bardziej, iż w tle mamy najbardziej rozpoznawalny kościół luterański z charakterystyczną strzelistą wierzą (Hallstatt Lutheran Church). To właśnie on widnieje na zdjęciach, pocztówkach czy pamiątkach z Hallstatt. Nieco dalej, na cmentarzu przy katolickim kościele Maria am Berg znajduje się karner (kaplica grzebalna), a w niej około 1200 ludzkich czaszek i kilka tysięcy kości zmarłych mieszkańców. 

Hallstatt Austria in September (11)

Hallstatt Austria in September (5)

Uwaga TURYŚCI!

Hallstatt jest to miejsce bardzo turystyczne. W sezonie, miasteczko jest tak przepełnione turystami, że brakuje miejsc parkingowych i zakwaterowań. Ceny noclegów są bardzo drogie i pomimo tego wyprzedają się szybko. Warto zarezerwować więc z wyprzedzeniem. Dobrą alternatywą jest poszukanie noclegu w miejscowościach obok Hallstatt, na pewno będzie dużo tańszy.

Hallstatt Austria in September (3)

Made in China

Chińczykom tak bardzo spodobał się Hallstatt, iż postanowili wybudować jego replikę w swoim kraju. Gdyby ktoś z Was był w Chnach i chciał zobaczyć odtworzony Hallstatt to oczywiście można w miejscowości Huizhou.

Hallstatt Austria in September (10)

Ciekawymi atrakcjami w Hallstatt są: najstarsza kopalnia soli na świecie (Salzwelten), kaplica czaszek, punkt widokowy w Obertraun (5 Fingers) i rejsy łodziami.

Na koniec zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z naszej wycieczki.