UTNE

 

Gdzie się znajduje?

Usytuowana u podnóża gór, nad jednym z największych fiordów Norwegii, gdzie fiordy wcinają się w góry, a po zboczach gór spływają wodospady. Utne to mała wioska, położona w hrabstwie Hordaland, w północej krańcowej części półwyspu Folgefonn, w miejscu łączenia się dwóch fiordów Sørfjorden i Hardangerfjorden. Położenie Utne, sprawia, iż chętnie odwiedzane jest przez turystów. 

Norway_Utne__April_2017 (14)

Norweskie domy

Norweskie tradycyjne domy są barwy białej, czerwonej, niebieskiej lub żółtej i zbudowane z charakterystycznych podłużnych desek. Dwuspadowy dach budynku, aby śnieg zimą łatwo się osuwał, najczęściej pokryty jest dachówką. Najbardziej jednak spodobały mi się domy z zielonymi dachami, to znaczy, pokryte trawą lub mchem i skalniakami. 

Norway_Utne__April_2017 (22)

Norweska wioska cydru

Wzdłuż brzegu zatoki, na zboczach gór, ciągną się sady z drzewami owocowymi. Z owoców jabłoni powstaje regionalny mocny alkohol cydr, inaczej zwany jabłecznikiem. Wyobraźcie sobie podziwiać ten malowniczy krajobraz, w ręku z lampką cydru, zwłaszcza wiosną, kiedy drzewa zakwitają i sprawiają, iż to miejsce, jest jeszcze piękniejsze i wyjątkowe. Produkcję cydru w tym rejonie, zawdzięcza się angielskim mnichom, którzy w XVIII w przypłynęli do Norwegii i nauczyli miejscowych jak uprawiać jabłonie.

Norway_Utne__April_2017 (24)

Utne i jego słynny Hotel

Słynny, ponieważ jest to najstarszy funkcjonujący hotel w Norwegii, który nieprzerwanie od 1722 roku, aż po dziś dzień przyjmuje gości. Ikoną Utne, stała się Torbjørg Utne, która w latach 1812–1903 troszczyła się o gości hotelu. Dzięki swojej gościnności została przezwana „Mamą Utne”. Nocleg w tym hotelu kosztuje około 800 zł za dobę. 

NORWAY 012

Tęcza nad fiordem

Albo Kwiecień i wiosna to pora roku, w której tęczę nie trudno zobaczyć, albo jesteśmy szczęściarze. Wyjeżdżamy z Utne, a tutaj w bocznym lusterku samochodu, mamy taki piękny widok. Kolorowa tęcza pojawiła się nad zatoka i połączyła dwa brzegi fiordu ze sobą. 

Norway_Utne__April_rainbow_2017 (7)Norway_Utne__April_2017 (23)

Aktywny wypoczynek, czyli co robić ?

  • Kajaking po fiordzie Hardangerfjord. 
  • Wspinaczka na półkę skalną Trolltunga, czyli Język Trola.    
  • Poszaleć na śniegu w Ośrodku Narciarskim FONNA Glacier.
  • Wybrać się na wędrówkę przez Dolinę Husedalen. 
  • Trekking po lodowcu Folgefonna.

Ośrodek Narciarski FONNA Glacier 

Gdy dowiedzieliśmy się, że w Norwegii na stokach narciarskich, można jeździć przez cały rok, postanowiliśmy się tam wybrać. W większości ośrodków, sezon narciarski rozpoczyna się od jesieni i trwa przez całą wiosnę. W ośrodkach położonych na lodowcu, tak jak FONNA Glacier, sezon trwa od maja, aż do Października. Jednakże, co roku dokładają wszelkich starań, aby ośrodek otworzyć na czas Świąt Wielkanocnych. W tym czasie bardzo ciężko jest znaleźć nocleg w okolicy, ceny są dwa razy droższe, niż latem (w sezonie). 

Wyjeżdzając z Utne nie chcieliśmy uwierzyć, iż zaledwie 1,5 godziny jazdy stąd, będzie tam, aż tyle śniegu i będziemy jechać w śnieżnym tunelu, wysokim na kilka metrów (oglądaliśmy zdjęcia na oficjalnej stronie ośrodka). Ponieważ grypa rozłożyła mnie na łopatki, więc nici z szusowania na śniegu, ale postanowiliśmy pojechać i zobaczyć chociaż widoki.

NORWAY 011

Niestety nie było to takie łatwe jak sobie myśleliśmy. Schody zaczęły się od momentu przejechania przez bramki i wjechania na drogę prowadzącą do ośrodka. Droga zrobiła się znacznie węższa i śliska. Wystarczyło, iż chwilę popadało śniegiem, momentalnie robiło się biało i wszystkie samochody ślizgały się w miejscu. Byliśmy tuż prawie na samej górze, ale mijanie się pod górkę z samochodem z naprzeciwka, spowodowało, iż stanęliśmy na dobre i nie mogliśmy ruszyć dalej. Zaproponowano nam opcję wyciągnięcia samochodu na górę, ale zrezygnowaliśmy, gdyż nie chcieliśmy później zjeżdżać z górki na pazurki ;). A znowu zaczęło sypać śniegiem. 

DCIM100GOPROG0075912.

Cena za karnet narciarski to około 135 zł/dzień i wypożyczenie sprzętu narciarskiego to koszt około 150 zł/dzień. 

UWAGA!!! Nawigacja pokazuje, iż aby dostać się z Utne do FONNA Glacier, potrzeba około 1,5 h jazdy. Jest to wręcz niemożliwe do wykonania. Niezależnie, którą trasę wybierzecie z Utne, zajmie Wam to około 3 h. Trasa od strony fiordu Hardangerfjorden przez Alsaker, Herand i Jondal jest węższa, storma i bardziej kręta, ale piękniejsze widoki.

Nocleg

Ceny noclegów w okolicy, wahają się od 100 zł za dobę w hostelach, 150-200 zł na campingach i powyżej 500 zł w hotelach. Jak na polski portfel to całkiem sporo. Ważne, aby nocleg rezerwować z wyprzedzeniem, może być taniej, lepsza jakość i przede wszystkim masz gwarancję noclegu. Istnieje też opcja spania na dziko pod namiotem. W Norwegii obowiązuje zasada swobodnego korzystania z przyrody i każdy człowiek ma prawo do korzystania z niej bez ograniczeń, tak zwane prawo Allemannsretten. Jednakże, należy robić to to z kulturą i z troską o naszą przyrodę. Namiot można rozbijać, właściwie to gdziekolwiek nam się podoba, jednak obowiązuje zasada: 150 metrów od najbliżej zabudowy. 

Utne widok z lotu ptaka 

DCIM100MEDIADJI_0083.JPGDCIM100MEDIADJI_0092.JPGDCIM100MEDIADJI_0085.JPG