CAMBER SANDS – najlepsza plaża w południowo-wschodniej Anglii!

Fala upałów w Anglii, już trwa od kilkunastu tygodni i końca nie widać. Jak by nie było to mamy lato i słoneczna pogoda jak najbardziej wskazana, trzeba ją tylko dobrze wykorzystać. W taką pogodę najlepiej wypoczywa się nad wodą. Propozycji na wyjazd nad morze jest mnóstwo. Pytanie brzmi, gdzie warto pojechać, by spędzić świetnie wolny dzień od pracy? A jeśli masz dzieci, to gdzie zabrać je ze sobą, aby i one też cieszyły się z wyjazdu?

Camber Sands z dziewczynkami 024-2

Camber Sands z dziewczynkami 251-3

Camber Sands z dziewczynkami 104-2.jpg

Jeśli chodzi o wyjazd jednodniowy to naszym zdaniem najfajniejszą i najpiękniejszą plaża, biorąc pod uwagę rejon Kent i Sussex, jest Camber Sands. Zdecydowanie nasza numer jeden plaża. Na Camber byliśmy już wielokrotnie i jest tak pięknie, że chce się tam wracać! Zdecydowanie warto pojechać i zobaczyć. Dlaczego? Piaszczysta, długa, szeroka i w sezonie strzeżona plaża. Wejście do wody jest bardzo długo proste i płaskie. W czasie odpływu, tworzą się płytkie, ciepłe, wodne baseny, w których i ci najmłodsi mogą się pobawić. W czasie przypływu, kiedy fale robią się coraz większe, ratownicy ostrzegają i proszą o cofniecie się do brzegu i zachowanie ostrożności. Z jednej strony plaża otoczona jest morzem, a z drugiej wydmami porośniętymi trawą. Wysokie wydmy stanowią dodatkowa atrakcją dla dzieci. Zbieganie lub turlanie się ze szczytu wydm i wbieganie do morza to świetna frajda. Dodam, że po takiej zabawie, dzieciaki wyglądały jak piaskowe potwory, ale prze szczęśliwe. Na plaże fale wyrzucają, mnóstwo pięknych muszli, które nie tylko dzieciaki chętnie zbierają.

Camber Sands z dziewczynkami 035-3

Całe rodziny przyjeżdżają na Camber, aby spędzić mile dzień na plaży i piknikować. Polecamy zabrać zabawki do piasku, latawiec, namiot szybko rozkładalny, parasol czy inne schronienie dla dziecka, zwłaszcza jeśli planujecie spędzić cały dzień na Camber Sands. W wietrzny dzień przyda się ochrona od wiatru. Bardzo ważne jest smarowanie się kremami z filtrem UV! Bryza nad morzem jest bardzo zdradliwa. Nie jeden twierdził, iż w Anglii słońce nie opala i nie ma sensu się smarować! Opala, opala i to mocno… Wiatr wiejący na wybrzeżu, sprawia, iż odczuwamy znacznie chłodniejszą temperaturę i błędnie wysuwamy wnioski, iż słońce w taką pogodę nie opala. 

Camber Sands z dziewczynkami 100

Camber Sands dzieciaki 066

Camber Sands dzieciaki 118

W Camber znajduje się blisko parking, toalety, bary, restauracje i sklepy. Niestety, nic dobrego do zjedzenia tutaj nie znajdziecie, a jeśli się mylę to dajcie nam znać, które miejsce jest godne polecenia! Być może dlatego większość osób urządza sobie na plaży piknik i przynosi ze sobą dużo jedzenia lub grilluje. Grillowanie dozwolone jest tylko i wyłącznie na wschodnim wybrzeżu. Nie wolno używać jednorazowych grilli, tylko i wyłącznie gazowe!

Bardzo popularna i oblegana plaża, zwłaszcza w weekendy. Jeśli wybieracie się na Camber w weekend, to bierzcie pod uwagę fakt, iż miejsca parkingowego bardzo szybko brakuje. Parkingi są płatne i otwarte do 20:00: 1 godz. – 1,50 £, 1-3 godz. – 5 £, 3-6 godz. – 10 £, cały dzień – 12 £. Alternatywą są prywatne parkingi w cenie 5 za dzień. Kierowców, którzy zaparkują na poboczu lub chodniku, czeka mandat w wysokości 30 £.  

Camber Sands dzieciaki 012

Zanim wybierzecie się na Camber Sands to oprócz prognozy pogody, warto sprawdzić prędkość wiatru. W zbyt wietrzne dni jest bardzo nie przyjemnie. Piasek będziecie mieć dosłownie wszędzie… tak wiem i tak byście mieli, ale drobniutkie złote ziarna piasku, unoszą się w górę i tak dają po oczach, że ciężko nawet spaceruje się z zamkniętymi oczami. Z podziwiania widoków i rozkoszowania się, tym malowniczym miejscem, nie ma szans.

Camber Sands z dziewczynkami 324

Niestety zdarzają się i nieprzyjemne sytuacje na plaży, gdzie po chwili nieuwagi rodziców, dzieciaki znikają im z pola widzenia. W słoneczne weekendy, w okolice Camber Sands przyjeżdża mnóstwo osób, tłumy…. W takim tłumie ludzi, ciężko jest odnaleźć swój własny koc, a tym bardziej dziecko, które co chwilę jest zafascynowane czymś nowym i nie usiedzi w jednym miejscu… Nie zostawiajcie swoich maluchów bez opieki! 

Camber Sands z dziewczynkami 329-2