Lizbona – poradnik – informacje praktycznePrzewodnik subiektywny.

 

LIZBONA – Portugalia – co warto, a czego nie? atrakcje, ciekawostki, porady i MAPA

kolaz-lizbona-przewodnik-4

 

 

I co warto zobaczyć w tej Lizbonie?

# Tram 28 (słynny żółty tramwaj 28) – Atrakcja sama w sobie, klimat i styl, a jednocześnie można nim dotrzeć do wielu innych atrakcji, sprawdź trasę na mapie lub odwiedź oficjalną stronę, UWAGA w szczycie jest bardzo tłoczno i podobno grasują w nim kieszonkowcy.

#Alfama – Najstarsza dzielnica w Lizbonie, można znaleźć ciekawe miejsca spacerując po jej wąskich ulicach,  piękny widok na tę dzielnice z punktu widokowego Portas Do Sol.

# Santa Maria Maior de Lisboa (Se de Lisboa)  – Katedra lizbońska, najstarszy kościół katolicki w mieście wybudowany w 1147, bardzo popularne wśród turystów miejsce, jeśli chcecie zrobić dobre zdjęcie polecamy jechać tam rano. 

# Portas do sol – Punkt widokowy na dzielnice Alfama, świetne miejsce na podziwianie wschodu słońca.

# Castelo de Sao Jorge – Ruiny zamku, dziś przede wszystkim fajne miejsce widokowe na Lizbonę, dobry punkt orientacyjny z którego widać większość atrakcji Lizbony. Warto wybrać się tam pierwszego dnia pobytu, ułatwi wam to późniejsze zwiedzanie.

#Praça do Rossio (Praça de dom Pedro IV) – Rynek w centrum Lizbony, dobre miejsce do zobaczenia charakterystycznej kostki kamiennej ułożonej w fale.

# Elevador de Santa Justa  – Jest to rodzaj  windy, która łączy dolne ulice Baixy z położonymi wyżej  Largo do Carmo. Ciekawa konstrukcja, pomysł i fakt, że jest to bardzo dobry punkt widokowy sprawia, iż jest to popularne miejsce odwiedzane przez turystów. My nie czekaliśmy w kolejce na wyjazd do góry, można wyjść samemu i skorzystać z tarasu widokowego za 1,5 euro.

# Convento da Ordem do Carmo – Ruiny świątyni zniszczonej podczas ogromnego trzęsienia ziemi 1755 r, którego ślady są widoczne do dziś i które zmieniło architekturę współczesnej Lizbony.

# Praca do Comercio (Terreiro do Paco) – Rodzaj rynku z kawiarniami, sklepami i dużą przestrzenią. Można z tego miejsca podziwiać most 25-tego kwietnia, rozpocząć spacer wzdłuż promenady, można wsiąść w tramwaj 28 i ruszyć w podróż po mieście lub obserwować turystyczny zgiełk pod łukiem Arco da Rua Augusta.

# Arco da Rua Augusta – Jeśli chcecie zrobić ciekawe zdjęcie możecie spróbować złapać dwa, żółte, mijające się tramwaje z łukiem w tle. Zdjęcie możliwe do wykonania z ulicy R. Augusta i tylko wczesnym rankiem, kiedy większość miasta jeszcze śpi.

# Rio Tejo – Rzeka wzdłuż, której rozciąga się Lizbona, można popłynąć w krótki rejs na drugą stronę rzeki, albo pospacerować po promenadzie ciągnącej się od Cais do Sodré do Praça do Comércio lub usiąść i podziwiać zachód/wschód słońca.

# 25 de Abril Bridge (Most 25-tego Kwietnia) – Można pomylić z tym z San Francisco :). Podobno najlepszy widok na most jest z drugiej strony rzeki z pod pomnika Chrystusa Króla (Cristo Rei Christ Statue)(Christ the King statue). My tego nie sprawdziliśmy, gdyż piękne zdjęcia zrobiliśmy z tej strony rzeki.

# Bairro Alto – Ładna dzielnica, która budzi się wieczorami i tętni życiem nocą. Warto wybrać się w te rejony i przy okazji spaceru sfotografować lub przejechać się windą Bica (Elevador da Bica).

# Elevador da Bica – Windo-tramwaj, wizytówka Lizbony, najlepsze zdjęcia można zrobić popołudniu, kiedy słońce oświetla kolorowe uliczki.

# Torre de BelemWieżyczka obronna, później używana jako więzienie, ciekawostką jest to, iż po trzęsieniu w 1755 została przeniesiona ze środka rzeki Tejo na jej brzeg. UWAGA pierwsza kolejka jest do kasy, druga do podziemi, trzecia na wieżę i czwarta już do wyjścia.

# Mosteiro dos Jerónimos  Klasztor i krużganki Hieronimitów. Duży kompleks budowli i ciekawa architektura. Uwaga bardzo duże kolejki!

# Museu Nacional dos Coches Największe na świecie muzeum powozów. Nietypowa kolekcja dzieł sztuki robi wrażenie. Obecnie przeniesiona do nowego budynku. Za dopłatą 2 euro można zobaczyć również stare muzeum, które pomimo 3 powozów jest ciekawe samo w sobie.

 

CZEGO NIE WARTO w LIZBONIE

# Mosteiro dos Jerónimos – Jeśli nie jesteście architektonicznymi maniakami, nie tracie czasu na stanie w kolejce, zdjęcia piękniejsze można zrobić od zewnątrz. Za zaoszczędzony czas i pieniądze kupcie sobie wino, Pastel de nata i  zróbcie piknik przy Torre de Belem lub na plaży.

Tram 28 – Jechać w szczycie, więcej stoicie niż jedziecie, w tramwaju ludzie ściśnięci jak sardynki. Spacerkiem przyjemniej.

HOP on HOP off BUS – Sprawdziliśmy w Sintrze, nasz pierwszy i ostatni raz, nie warto, kolejki do autobusu na przystanku ogromne. Autobusy wypchane turystami po brzegi z pierwszego przystanku, koło stacji kolejowej w Sintrze, nie zatrzymują się na kolejnych. Nigdy nie kupujcie dziennego biletu bo prawdopodobnie nie uda wam się wsiąść drugi raz do autobusu.

W MIEŚCIE JEST JESZCZE MNÓSTWO INNYCH ATRAKCJI, KTÓRYCH MY NIE MIELIŚMY OKAZJI ZOBACZYĆ ALE MOŻE WARTO?

# Museu Nacional do Azulejo – Muzeum ceramiki

# Padrão dos Descobrimentos – Pomnik odkrywców, niestety był w remoncie podczas naszej wizyty.

# Pasteis de Belem –  Piekarnia z dobrymi ciasteczkami Pastel de nata, te same ciasteczka można spróbować w całej Lizbonie, ale to tu podobno są najsmaczniejsze. Tylko gdyby nie ta kolejka…

# Vasco da Gama Ponte – Najdłuższy most w europie.

# Aqueduto das Águas Livres – Akwedukty wodne.

# Miradouro da Senhora do Monte – Punkt widokowy wysunięty bardziej na północny wschód lizbony, może dobry do obserwowania zachodu słońca nad Lizboną lub nocną panoramę miasta?

 

OKOLICE LIZBONY

kolaz-lizbona-przewodnik-3

# Quinta da Regaleira– Główną atrakcją są tutaj tunele łączące różne miejsca w parku.

# Parque e Palácio Nacional da Pena – Zamek, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych.

# Castelo dos Mouros – Prawie jak mur chiński, tylko trochę mniejszy.

# Cabo da Roca – Najbardziej wysunięty na zachód punkt Europy.

PLAŻE

kolaz-lizbona-przewodnik-2

# Praia de Algés Cicha, mała miejscowa plaża, nie turystycza, bardzo blisko Lizbony.

# Praia de CarcavelosDuża plaża, turystyczna, blisko Lizbony.

# Cascais – Miasteczko z plażami i wygodnym dojazdem pociągiem z Lizbony ok 40 min jazdy.

# Praia da Ursa – Warta odwiedzenia przy okazji wizyty w Cabo da Roca, 20 min piechotą od latarni. PIĘKNA, prawie prywatna plaża ze względu na trudne zejście i wejście po skalistym i stromym zboczu. 

# Praia Grande do Guincho i Praia da Crismina – Plaże bardzo oddalone od miasta, my pojechaliśmy pociągiem do Cascais i stamtąd już rowerami wzdłuż oceanu po nowej ścieżce rowerowej. Plaże bardzo piękne, ale bardzo wietrzne, idealne do kitesurfing-u.

 

 

MAPA   Zobacz wszystkie nasze galerie

capturejakubasnetadverts

under

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s